متقاعد‌سازی جهت طراحی سایتمقاله طراحی سایت
موضوعات داغ

مزایا و معایب فروشگاه‌های اینترنتی

مزایا و معایب فروشگاه‌های اینترنتی

این روزها مردم بیش‌ از قبل به خرید از فروشگاه‌های اینترنتی علاقه‌مند شده‌اند. اما دلیل این استقبال چیست؟

به نظر می‌رسد مزایای بسیار جالب این فروشگاه‌ها و روش خرید کاملاً متفاوت از فروشگاه‌های سنّتی، قشرهای خاصی از بازار و مردم را به سمت خود جذب کرده‌ است. البته این به معنای بدون عیب بودن فروشگاه‌های اینترنتی نیست اما درهرصورت مزایای آن‌‌ها نسبت به معایب، وزن بیشتری را به خود اختصاص داده‌‌اند.

در این مقاله با زبانی رسا و شیرین به مزایا و معایب فروشگاه‌های اینترنتی می‌پردازیم.

 

مزایای فروشگاه اینترنتی برای مالک آن:

دسترسی ۲۴ ساعته و آسان: فروشگاه‌‌های سنّتی (فیزیکی و خیابانی) محدودیت ساعات کار دارند حتی اگر شبانه‌روزی باشند بازهم موفقیّت چندانی ندارند زیرا در بهترین حالت، در نیمی از ساعات شبانه‌روز تردد در خیابان و محدوده فروشگاه‌ها کم می‌باشد. اما یک فروشگاه اینترنتی مانند یک پاساژ شبانه‌روزی است که تقریباً در هر ساعت از شبانه‌روز پربازدید است! می‌دانید چرا؟

چون‌که بازاری به بزرگی یک کشور و حتی بزرگ‌تر دارد!

 

ویترین بزرگ و هوشمند: فروشگاه‌‌های آنلاین این امکان را مهیّا کرده‌اند تا کاربران بدون هیچ دردسری و بدون نیاز به هیچ فروشنده‌ای، در فروشگاهتان چرخی بزنند، قیمت‌ها را مقایسه کنند، پیشنهادات را ببینند، تخفیف (اتوماتیک) بگیرند و شاید هم خرید کنند.

 

بِرند سازی: یک فروشگاه خوب می‌تواند برندسازی قدرتمندی برای آن شرکت یا فروشگاه ایجاد کند. درواقع یک وب‌سایت یا فروشگاه حرفه‌ای، به‌شدّت کمک می‌کند برند بهتری از شرکت مربوطه یا آن فروشگاه در اذهان شکل بگیرد و اعتبار بیشتری ایجاد شود.

 

گنجایش بی‌نهایت: فروشگاه‌های سنّتی هرچقدر هم که بزرگ باشند بازهم محدودیّت فضا دارند شاید فضای کافی برای ویترین مغازه موجود نباشد یا گنجایش کافی برای مانور بر تنوع محصول نداشته باشند. این در حالی است که یک فروشگاه اینترنتی هرچقدر لازم باشد قابل توسعه است. می‌توانیم تنوع به خرج دهیم و دسته‌‌های متفاوتی از کالا یا خدمات را ارائه کنیم.

 

مزایا و معایب فروشگاه‌های اینترنتی

 

معرفی آسان: برخی کالا‌ها نیاز به معرفی و پرزنت بیشتری دارند. این کار در فضای فروشگاه اینترنتی به‌خوبی قابل پیاده‌سازی است. در بخش توضیحات هر محصول می‌توان تبلیغ نویسی خوبی انجام داد یا حتی ویدئوهایی برای معرفی آن محصول منتشر کنید. با این کار تک‌تک بازدیدکنندگان پرزنت می‌شوند!

 

انتقال تجربه: در بخش توضیحات هر محصول می‌توانید نظر کاربرانی را منتشر کنید که آن محصول را خریده‌اند! این نظرات می‌توانند در فرمت‌های صوتی، متنی، ویدئویی، متن دست‌نویس یا …. آماده شوند.

اگر به مشتریانتان دسترسی ندارید می‌توانید از آن‌ها درخواست کنید که با موبایلشان یک صوت یا ویدئوی کوتاه آماده کنند و نظرشان درباره محصولی که خریده‌اند و یا درباره فروشگاه شما، ضبط و برایتان ارسال کنند. اکنون باید این صوت‌ها را در بخش محصول مربوطه منتشر کنید تا کاربران جدید ببینند و تصمیم بگیرند.

با این کار به کاربرانتان کمک می‌کنید راحت‌تر تصمیم بگیرند و آن‌ها را یک‌قدم به خرید نزدیک‌تر کنید. از طرفی، وقتی شخص سومی (کاربران و خریداران) از فروشگاه شما تعریف و تمجید می‌کنند و رضایت خود را از (مثلاً: سرعت تحویل کالا) مطرح می‌کنند اعتماد کاربران جدید به‌شدّت افزایش می‌یابد و خریداران بالقوّه بدون نگرانی و ترس، اقدام به خرید می‌کنند.

 

نیاز نداشتن به مکان فیزیکی: فروشگاه‌ اینترنتی می‌تواند از خانه اداره شود (حداقل در اوایل). بنابراین نیاز به رهن و اجاره مغازه، خرید ویترین و قفسه و … ندارد. حتی کارمندان هم می‌توانند از خانه وظایف خود را انجام دهند.

البته شاید نیاز به فضایی (ارزان) برای انبار کردن محصولات باشد. ناگفته نماند که وقتی فروشگاهتان رشد کرد بهتر است دفتری برای آن در نظر بگیرید و کارمندانتان را در آنجا جمع و مدیریت کنید. در چنین شرایطی فروشگاه شما آن‌قدر سودرسان است که به‌هیچ‌وجه نگران هزینه‌ها و اجاره محل و … نخواهید بود.

 

کارمندان بسیار کمتر: یک فروشگاه آنلاین خوب هم بازاریاب فوق‌العاده‌ای است هم فروشنده خوبی! هم حسابدار است و هم مدیر!

برای مثال ما در بخش محصولات یکی از فروشگا‌ه‌هایمان قابلیتی راه‌اندازی کرده‌ایم که چنانچه کاربری خواست محصولی بخرد و تصمیم به واریز وجه گرفت پیشنهادات هوشمندانه‌ و جذابی به او نشان داده می‌شود که کاربر را ترغیب به خریدهای بیشتر می‌کند… این فقط یک نمونه کوچک بود!  چی بهتر از این؟

به‌طور تقریبی، یک فروشگاه اینترنتی خوب می‌تواند تعداد کارمندان را تا ۱۰ برابر کاهش دهد (البته به نوع فعالیّت بستگی دارد)

 

فروش در هرجایی: حتی در مسافرت خارج از کشور یا در تعطیلات آخر هفته هم می‌توانید همه‌چیز را مدیریت کنید بفروشد و سود کنید!

 

بازار جهانی: تقریباً هر فروشگاه‌ خیابانی محدود به همان منطقه‌ است اما فروشگاه‌های اینترنتی محدود به جهان هستند.

 

مجوزهای مورد نیاز جهت راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی

 

مزایای فروشگاه اینترنتی برای کاربران:

صرفه‌جویی: اگر کمی حسابگر باشید حتماً متوجه شده‌اید که خریدهای اینترنتی به‌شدّت به‌صرفه هستند. چه صرفه‌جویی‌ای؟؟؟

۱- صرفه‌جویی در زمان (خرید‌های اینترنتی زمان ازدست‌رفته شما را به‌شدت کم می‌کند مثلاً زمان رفت‌وبرگشت و …)

2- صرفه‌جویی در هزینه فرصت (توجه داشته باشید که وقتی شما تصمیم می‌گیرید کاری را انجام دهید درواقع تصمیم گرفته‌اید که بسیاری از کارهای دیگر را انجام ندهید درواقع انجام یک کار مساوی است با انجام ندادن کارهای دیگر! به این می‌گویند هزینه فرصت ازدست‌رفته. بنابراین شما با صرفه‌جویی در زمان، فرصت انجام کارهای مهم‌تری را مهیا کرده‌اید مثلاً خواندن کتاب و …)

3- صرفه‌جویی مالی (مثلاً هزینه سوخت …)

4- کاهش ریسک (رفت‌وآمد در خیابان ریسک‌هایی دارد. شاید تصادف! شاید دزدی از اتومبیل‌! شاید…)

5- صرفه‌جویی در انرژی (مثلاً ماندن در ترافیک! یا خستگی ناشی از بازار گردی! اثرات این خستگی شاید تا چند ساعت بعد از خرید، مانع از رسیدگی به کارهای مهم دیگر شود)

 

مقایسه قیمت: فروشگاه‌‌های آنلاین این امکان را مهیّا کرده‌اند تا کاربران بدون هیچ دردسری روی مبل خانه خود بشینید و بدون اتلاف وقت و بدون خستگی، در بازار آنلاین چرخی بزنید و قیمت‌ها را مقایسه کنید. شاید هم خرید کنید.

 

نزدیک‌تر از نزدیک: فاصله دورترین فروشگاه‌های اینترنتی تا شما، کمتر از فاصله مغازه سر کوچه با شما است. شاید به فاصله چند کلیک ساده…

به نظر می‌رسد اینترنت واقعاً دنیا را کوچک کرده…!

 

نبود صَف: برخی کسب‌و‌کارها صفی هستند مثل: بنزین، نان، سفارش گل یا …
جالبِ که این کالاها هم اینترنتی فروخته می‌شوند! چقدر همه‌چیز راحت شده اینطور نیست؟

 

مجوزهای مورد نیاز به‌منظو.ر راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی

و اما به سراغ معایب فروشگاه‌های اینترنتی می‌رویم…..

لمس نکردن کالا از نزدیک و امتحان نکردن آن: این مشکل بیشتر برای فروشگاه‌هایی پیش می‌آید که کاربران نیاز دارند کالای موردنظرشان را تست کنند و سلیقه به خرج دهند یا اندازه متناسب خود را سفارش دهند. اما راه‌حل چیست؟

بسیاری از فروشگاه‌هایی که این نوع کالاها را می‌فروشند به این نتیجه رسیده‌اند که چند نمونه بیشتر با رنگ‌بندی و سایزهای متفاوت‌ برای مشتری ارسال کنند تا به‌راحتی و از نزدیک انتخاب کنند. البته برای این منظور شاید نیاز باشد با شرکت پست یا شرکت‌های دیگر قرارداد ببندید.

اینکه هزینه پست با چه کسی باشد بستگی به سیاست‌های کاری شما دارد. اگر شما متقبل می‌شود حتماً در محل توضیحات محصول و به‌وضوح و به‌دفعات زیاد اطلاع‌رسانی کنید. بزرگ‌ترین مشکل برخی مشتریان این است که “پول پست را کی‌ میده؟” حتی اگر خریدشان چندمیلیونی باشد!!!

بهتره که دغدغه مشتریان را به حداقل برسانید یعنی خیالشان را راحت کنید که با پرداخت هزینه این محصول، هیچ هزینه دیگری پرداخت نخواهند کرد. البته یادتان نرود که موقع قیمت‌گذاری محصولات، هزینه ارسال هر کالا را به مبلغ تمام‌شده آن اضافه کنید.

 

عدم گرفتن مشاوره در همان لحظه: در یک فروشگاه خیابانی می‌توان سؤالاتی از فروشنده بپرسید و از او درخواست مشاوره کرد. این موضوع برای فروشگاه‌‌ آنلاین گاهی به‌سختی انجام‌پذیر است. شاید نیمه‌شب خرید می‌کنید یا شاید ترافیک خطوط تلفن فروشگاه، مانع از پرسیدن به‌موقع سؤالات بشوند.

 

امنیت و اعتبار فروشگاه اینترنتی: معمولاً مشتریان برای خرید آنلاین، نگرانی‌هایی در مورد صحت و امنیت فروشگاه مربوطه دارند. البته این موضوع قابل‌ حل است.  فکر می‌کنید چطور؟

اگر بتوانید کاری کنید که مشتریان اولین خرید را رقم بزنند مطمئناً خریدهای بعدی را سریع‌تر و با اطمینان بیشتری انجام می‌دهند. فقط کافی است اولین سفارش به‌درستی به دستش برسد. اما چطور می‌توان اولین فروش را ایجاد کرد؟
همیشه پیشنهادات شگفت‌انگیز و ارزان‌قیمتی در گوشه‌ای از سایت‌تان داشته باشید تا کاربران جذب آن محصول شوند و با حداقل ریسک، اولین خریدشان را ثبت کنند. اگر کالای سفارش داده‌شده به‌موقع و بدون هیچ دردسری به دستشان برسد احتمال سفارش‌های بزرگ‌تر به‌شدّت افزایش می‌یابد. شما توانسته‌اید اعتماد کاربران را جلب کنید و اکنون وقتش رسیده که خرید‌های بزرگ‌تری انجام دهند.

ضمناً برای اعتبار بیشتر فروشگاهتان می‌توانید از سازمان تجارت الکترونیک، نماد الکترونیک بگیرید. برای اطلاعات بیشتر مقاله مجوزهای مورد نیاز برای فروشگاه اینترنتی را بخوانید.

 

زمان‌بر بودن جلب اعتماد مشتری: مشتریان در خرید آنلاین چهره‌ای از فروشنده نمی‌بینند بنابراین شاید از خرید منصرف شوند و یا موقع خرید احساس خوبی نداشته باشند. راه‌حل چیست؟

یک‌راه این است که در بخش درباره ما، علیرغم توضیحات متنی، ویدئوهایی از خودتان و شاید تیمتان منتشر کنید. بهتر است از طریق لنز دوربین صِحت کسب‌و‌کارتان را نشان دهید. شما با این کار پویایی فروشگاهتان را نشان می‌دهید.

می‌توانید یک نفر یا یک تیم‌ را به‌عنوان بخش پشتیبانی فروشگاهتان معرفی کنید تا در صورت نیاز، کاربران تماس بگیرند. شاید نیاز باشد شیفت شبانه هم برای پشتیبانی خریداران راه‌اندازی کنید.

 

پیشنهاد: اگر مایلید شما هم یک فروشگاه اینترنتی داشته باشید توصیه می‌کنم همین امروز شروع کنید. چون فردا دیر است!  شاید این سوال پیش آمده که چطور یک فروشگاه آنلاین راه‌اندازی کنید؟

یک راه این است که به تیم‌های طراح فروشگاه اینترنتی سفارش دهید. ما هم یکی از این تیم‌ها هستیم! اما پیشنهاد بهتری برایتان داریم: به‌جای آنکه هزینه سنگینی پرداخت کنید تا ما یا دیگران، فروشگاهی برایتان راه‌اندازی کنیم، خودتان طراح سایت شوید این کار بسیار هوشمندانه است

زیرا:

۱- هزینه‌ شما تا چندبرابر کاهش می‌یابد!
۲- برای کسب‌و‌کارهای بعدی، لازم نیست مجدداً هزینه کنید!
۳- یک تخصص فوق‌العاده به دست می‌آورید!
۴- …

به همین منظور توصیه می‌کنم در دوره استثنائی *ستارگان کسب‌و‌کار آنلاین* شرکت کنید.

مشاهده اطلاعات دوره ستارگان کسب‌و‌کار آنلاین

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا